Jak zacząć biegać?

Zdrowy trend opanował także Polskę! Biegają wszyscy – nastolatki, młodzi, dorośli i osoby starsze. Bez wyjątków! Rano, po południu i wieczorem. Z przyjaciółmi, z psami, czy samodzielnie – wszyscy Polacy niemal ruszyli gotowi do biegu! Jeśli choć raz byłeś w lesie podczas weekendu, to na pewno wiesz jak ciężko jest się tam przecisnąć – jesienne promienie słońca sprawiają, że bieganie staje się zdrową przyjemnością w pięknych warunkach.

Bieganie – od czego zacząć?

Jeśli to Twoje pierwsze podejście do biegania musisz pamiętać o jednym: Nie od razu Rzym zbudowano. Na dobry początek zadbaj o to by mieć 3 niezbędne rzeczy do aktywności, która wciąga każdego kto jej spróbuje!

Mowa tutaj o:

  • butach do biegania;
  • wyborze miejsca do biegania;
  • chęciach!

Gdy zadbasz już o dobre nastawienie, pora na odpowiedni plan treningowy – bieganie należy dopasowywać do swojej kondycji.

Za szybko – źle! Za wolno? Źle! Bieganie bez tajemnic

Miało być tak niby cudownie, endorfiny miały niemal skakać przy każdym Twoim kroku, a jedyne co Cię dotychczas spotkało, to zadyszka po pierwszych 30 metrach…

Myślisz, że bieganie jednak nie jest dla Ciebie? Chyba znamy przyczynę 😉 Na początku skup się na krótszych dystansach – amatorskie bieganie musi być przede wszystkim przyjemnością, a nie morderczym wysiłkiem. Przeplataj na zmianę minutę marszu z minutą biegu, a sam się przekonasz jak z każdym dniem jesteś w stanie przebiec coraz więcej i więcej.

Jako osoba początkująca nie możesz się także porównywać do innych – fakt, że biegasz wolniej lub   pokonujesz mniejsze dystansy jest chwilowy – pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał bieganie. Już sama decyzja o rozpoczęciu tej przygody powinna dać Ci powód do dumy, a zobaczysz że sukcesy przyjdą z czasem! Zapomnij o pośpiechu – bieg w umiarkowanym tempie jest znacznie zdrowszy niż wyścig „na łeb na szyję”. Bieganie w spokojnym tempie wzmocnia układ krążenia, mięśnie i dotlenia organizm.  Bez solidnych podstaw nie ma szansy na późniejsze wyniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *